Bojery, czyli żeglarstwo lodowe

Żeglarstwo lodowe to sport zimowy idealny dla miłośników tradycyjnego żeglarstwa oraz dla wszystkich fanów oryginalnych aktywności zimowych. Kiedy pojawił się ten sport? W jaki sposób uprawia się ten sport?

Z Holandii do Ameryki Północnej

Pierwotnie bojery, czyli specjalne łodzie służące do żeglugi po zamarzniętej tafli wody, służyły w XVII wieku do transportowania towarów przez morze Bałtyckie do Niderlandów. Pod koniec XVIII wieku pierwsze bojery zostały przewiezione do Ameryki Północnej, gdzie bardzo szybko oprócz swojej pierwotnej funkcji zaczęły być używane rekreacyjnie. W 1790 roku powstał pierwszy bojer o przeznaczeniu sportowym, zaś pierwszy klub sportowy zrzeszający żeglarzy lodowych powstał w 1865 roku.

Początkowo sport ten był jedną z rozrywek amerykańskich bogaczy, do Europy trafił na początku XX wieku i największą popularnością cieszył się w takich krajach jak Szwecja, Niemcy, Austria czy Estonia. Do polski sport ten trafił w 1920 roku.

Jak wygląda współczesne żeglarstwo lodowe?

Współczesne bojery bardzo różnią się od swoich protoplastów. Obecnie jest to rodzaj wąskiego ślizgu zamontowanego na trzech płozach, napędzanego przez przymocowany do masztu żagiel. Ster znajduje się z przodu. Używane są różne modele bojerów, jednakże najpopularniejszym z nich jest model DN, zaprojektowany w 1937 roku. Żeglarstwo lodowe to bardzo dynamiczny sport, ponieważ bojer może osiągnąć prędkość do 100 km/h, jednakże najszybszy skonstruowany bojer osiągnął rekordową prędkość 250 km/h.

REKLAMA:

Żegluga lodowa odbywa się po wyznaczonych trasach w liniach prostych, zarówno z wiatrem jak i pod wiatr. W Europie są używane bojery trzech klas: IceOptimist, International DN oraz Monotype XV. Pojazdy te różnią się między sobą wymiarami i ciężarem, a co za tym idzie poziomem trudności w prowadzeniu.

Gdzie wybrać się na bojery w Polsce?

Polska, dzięki swoim warunkom pogodowym pozwala na uprawianie żeglarstwa lodowego przez niemal cały sezon zimowy. Jednym z najlepszych miejsc do uprawiania tego sportu są Mazury. Wiele ośrodków oferujących wypożyczenie sprzętu i kursy żeglugo lodowej znajdziemy między innymi nad jeziorem Śniardwy. Dobre warunki do latania bojerami panują także na pomorzu. Szczególnie polecane są jeziora Tuchomskie, Otalżyno, Rychnowskie czy Charzykowskie.